top of page

Бутовий камінь (бут) - великі куски каменю неправильної форми, які одержують за допомогою вибухового методу (рваний бут) із осадових (вапняків, доломітів) або вивержених гірських порід , або плити неправильної форми (постелистий бут або плитняк), що отримують виламуванням з шаруватих порід. Для ручного укладання розмір бутового каменю має становити 150-500 мм, маса 10-30 кг, а для механізованої (наприклад, у греблях) маса каменю може досягати кількох тонн. Бут із щільних порід повинен мати марку не нижче 150 (для пористих порід - не нижчу 25). Бутовий камінь - дешевий будівельний матеріал, що застосовується для мурування фундаментів, стін допоміжних приміщень або одноповерхових, гідротехнічних споруд тощо.

Бутове  мурування під  лопатку

Мурування "під лопатку" (рис.1) виконують горизонтальними рядами товщиною 25 см з підбиранням і приколюванням каменів, розщебенюванням пустот і перев'язуванням швів. Перший, нижній, ряд фундаментів укладають по підготовленій основі насухо з великих постелистих каменів, повернутих постіллю вниз. Щоб камені щільно прилягали до основи, їх осаджують трамбівкою. А далі заповнюють порожнину між ними дрібним каменем або щебенем і заливають пластичним розчином (при осіданні стандартного конусу 13-15 см) до заповнення всіх порожнин між каменями. Розщебенку ущільнюють трамбуванням. Далі мурування виконують на розчині рядами, дотримуючись перев'язування швів.

 
pid_lopatku.jpg

Рис 1   БУТОВА КЛАДКА"ПІД ЛОПАТКУ»   1-  верстові ряди ;2 — маячні камені; 3 — причальний шнур; 4 — забутка

Кожний наступний ряд починають з укладання версти (1) (рис. 1). Через кожних 5 м на прямих ділянках стіни укладають на розчин маячні камені (2). По маячних каменях з обох боків кладки натягують причалку 3, по якій у процесі мурування перевіряють горизонтальність рядів і прямолінійність лицьової поверхні стіни або фундаменту. Камені для верстових рядів, підібрані по висоті, спочатку викладують насухо, щоб знайти найбільш стійке положення в кладці. Потім камінь трохи піднімають, настиляють шар розчину товщиною 3-4 см і установлюють камінь остаточно, осаджуючи його молотком. Уклавши версти, приступають до заповнення забутки. Розчин під забутку розстеляють з лишком, щоб при укладанні каменів він витискався у вертикальні шви між каменями. Забутку можна робити з каменів любих розмірів і форми з щільною посадкою (без хитання) на постіль і з дотримуванням перев'язування, через тички з ложками. Для більш щільної посадки камені осаджують трамбівками або молотком. Необхідно слідкувати, щоб камені не стикалися один з одним без розчину, тому що це знижує міцність кладки. Після укладання забутки виконують защебенення кладки, осаджують в розчин слабими ударами молотка щебінь і дрібні камені. Поверхню укладеного ряду кладки вирівнюють, добавляючи розчин тільки в заглиблення між каменями і т.д.
Мурування "під скобу" — різновидність мурування "під лопатку", і її виконують із каменів однакової висоти (по шаблону). Таке мурування застосовують для зведення простінків і стовпів.

 
 
pid_skobu.jpg

Рис 2  КЛАДКА "ПІД СКОБУ"  1 — камені, підібрані для верстового ряду; 2 — шаблон; 3 - верстові ряди; 4 — причальний шнур

Мурування з приколюванням лицьової поверхні (рис. 3 ) - також різновидність мурування "під лопатку" або "під скобу". При виконанні цього мурування нерівності на лицьовій поверхні каменів зовнішньої версти сколюють і використовують для мурування стін підвалів і стовпів.

 
 
z_prikolkoju.jpg

Рис 3   КЛАДКА З ПРИКОЛЮВАННЯМ ЛИЦЬОВОЇ ВЕРСТИ  1 —камені з обробленою лицьовою стороною; 2 — причалювання; 3 — ряди каменя з обробленою поверхнею; 4 — підлога  підвалу

Мурування в опалубці способом "під лопатку" виконують для одержання гладкої поверхні обох сторін стіни. У цьому випадку можна не підбирати постелістий камінь для верстових рядів і кутів

Бутове  мурування  під  залив

Бутове мурування "під заливку" виконується з рваного бутового каменю або булижного каменю, не підбираючи їх і не викладуючи верстових рядів. Мурування зводять в опалубці, яку встановлюють у траншеях (рис. 1). Якщо ґрунт щільний, то при глибині до 1,25 м можна мурувати і без опалубки, врозпір зі стінками траншей.

 
pid_zaliv.jpg

Рис. 1. Кладка "під заливку": 1 — укладання каменя і  защебенення  пустот, 2 - заливання рідким розчином,  З - укладання наступного ряду, 4 — перевірка горизонтальності  мурування, 5 -рівень, 6 -рейка-правило, 7 - опалубка (форма)


Перший шар бутового каменю висотою до 20-25 см укладають на суху основу без розчину в розпір зі стінками і ущільнюють трамбівками. Далі заповнюють усі проміжки між каменями дрібним камінням або щебенем (1). Укладений шар каменю заливають рідким жирним розчином (2), так щоб усі пустоти були заповнені. Наступне мурування виконують таким же чином: горизонтальними рядами висотою 20-25 см, заливаючи розчином кожний ряд кладки. Цей спосіб мурування допускається тільки для споруджування фундаментів будівель висотою не більше 10 м і тільки на ґрунтах, які не просідають.

z_vibroushhilnennjam.jpg

Рис. 2. Мурування з віброущільненням: 1 — Укладання каменя   "насухо" з розщебенюванням пустот, 2 - ущільнення розчину  вібратором, 3 - укладання каменя під лопатку, 4 — опалубка(форма), 5 - шар розчину, б - поверхневий вібратор

.
Мурування з використанням віброущільнення (рис. 2) має міцність на 25-40% більше міцності кладки, яка виконана способом "під лопатку". Мурування виконують в опалубці або врозпір зі стінками траншеї у щільних грунтах. Перший ряд укладують насухо, пустоти між каменями заповнюють щебенем, а потім розстеляють розчич шаром 4-6 см установлюють поверхневий вібратор і ущільнюють мурування до тих пір поки розчин не перестане проникати в кладку. Тоді укладують на розчині наступний ряд каменя способом "під лопатку", покривають його розчином і знов вібрують. Щоб надати декоративну поверхню бутовим стінам, застосовують циклопічну кладку: для лицьової поверхні кладки підбирають околоті камені, розташовуючи їх у верстових рядах так, щоб із швів між ними одержати рисунок. Ці шви роблять випуклими (шириною 2-4 см) і розшивають. Застосовують також циклопічне облицювання бутової кладки плитняком після її зведення.

Бутобетонне  мурування

Мурування з природного каменю, втопленого у шар бетону, називається бутобе-тонним. Таке мурування ведуть у траншеях зі щільних грунтів або в опалубці. Бутобетонне мурування застосовують коли кладка має товщину понад 40 см.
Спочатку розстеляють шар бетону завтовшки 25 см потім  втоплюють камені на глибину не менше половини висоти каменів. Між втопленими каменями, а також між каменями і опалубкою, залишають зазор 4-6 см. Поперечний розмір каменів не повинен перевищувати 1/3 ширини зведених конструкцій. Булижний камінь дозволяється використовувати не розколеним. Після втоплювання каменя знов укладають шар бетонної суміші і ущільнюють її вібратором або трамбовками. Далі процес мурування повторяють. Мурування ведуть по всій, довжині захватки.
Бетонна суміш для мурування повинна мати рухомість 5-7 см, до того ж крупність щебеню або гравію в ній не повинна перевищувати 3 см. Не припускається втоплювати камені у бетонну суміш, що вже почала тужавіти. Бутобетонне мурування ведуть ланкою "двійка": один розвантажує цебро або баддю з бетонною сумішшю у кількох точках, щоб зменшити обсяг розрівнювання, другий - втоплює камені. Після завершення ряду мурування допускається перерва в роботі. Після неї робота з укладання бетонної суміші відновлюється.
У спекотну погоду бутобетонну кладку для кращого тверднення поливають водою. Кількість каменю в бетоні не повинна перевищувати 50% загального об'єму кладки.

 
bottom of page