САЙТ МУЛЯР
Мурування арок
Щоб якісно викласти арку її слід ретельно розмітити. Для цього цеглу необхідно розкласти на горизонтальній площині на сухо, визачити кількість цегли (вона має бути непарною) , визначити радіус арки та її центр. При великій товщині арки із цегли або каменів шви кладки додатково заливають рідким розчином. Верхню частину арок затирають. Направлення радіальних швів і правильність укладання кожного ряду перевіряють по шнуру, закріпленому в центрі арки. Крім того, перевіряють шаблоном-кутиком, одна сторона якого має контур, відповідній кривизні арки. Для легкого зняття опалубки під кружалами ставлять клиння, які поступово виймають, а опалубка опускається вниз. Знімають опалубку через 7-20 днів у залежності від температури зовнішнього повітря. Як це робити можна подивитись в цих відео.
Аркові перемички викладають по опалубці від п'ят до замка одночасно з обох сторін
Шви кладки цілком заповнюють розчином. При великій товщині зводу із цегли або каменів шви кладки додатково заливають рідким розчином. Верхню поверхню склепінь затирають. Напрямок радіальних швів і правильність укладання кожного ряду перевіряють по шнуру 5, закріпленому в центрі арки. Шнуром і шаблоном косинцем 6, одна сторона якого має обрис, відповідне до кривизни арки, визначають і перевіряють положення кожного ряду кладки
Опалубка для кладки зводів і арок повинна рівномірно опускатися. Для цього під кружалами ставлять клини 2, при поступовім ослабленні яких опалубка опускається
Термін витримування аркових і клинчатих перемичок в опалубці залежно від температури зовнішнього повітря (улітку) і марки розчину 7…20, а рядових - 5...24діб.
Технологія виготовлення шаблону для арочної перемички.
Для якісного виконання мурування цегляних арочних і лучкових перемичок відіграє правильне виготовлення шаблону.
Для виготовлення шаблону для арочної перемички, ми спочатку зробимо його розмітку на папері. Для цього нам буде потрібний ватман (чи інший папір відповідних розмірів) рулетка, олівець, міцна нитка. Виготовляти ми будемо шаблон для арочної перемички над дверним прорізом.
Для цього на папері ми наносимо розміри ширини дверного прорізу (60см), за допомогою рулетки вимірюємо його середину. Беремо олівець, прив’язуємо до нього нитку (це буде просте пристосування для креслення кола), олівець ставимо у визначену на папері середину прорізу, і малюємо півкруг. Таким чином ми отримуємо півкруг (або форму) нашої майбутньої арочної перемички.
Слід звернути увагу на те, що арочна перемичка, так само як і лучкова, виглядатимуть естетично і будуть стійкими, якщо будуть викладені із відповідної кількості цілих цеглин. Щоб взнати, чи у нашу майбутню арку входитиме цілі цеглини, ми кладемо папір з окресленим півкругом на підлогу, і по ньому викладаємо цеглини. Виконавши це, ми переконуємося, що при кладці даної арочної перемички входить 19 цілих цеглин. Вирізаємо з паперу півкруг, переносимо його на плиту ДСП, електричним лобзиком вирізаємо два півкруги, з’єднуємо їх (ширина шаблона повинна відповідати довжині цегли – 250мм), поверх шаблон (для зручності кладки цегли) оббиваємо бляхою або плитою ДВП. У нижній частині шаблону, посередині , забиваємо цвях і прив’язуємо до нього шнур-причалку, за допомогою якого контролюємо правильність укладання цегли в арочне перекриття.
Дуже важливу роль у якісному виконанні арочної перемички відіграє правильність встановлення і закріплення шаблону. Встановивши правильно шаблон, ми приступаємо до кладки перемички. Нагадую, що кладка ведеться від нижньої частини арки (п’яти) до середини (замкової цегли) одночасно з двох боків.
Рис 1 КЛАДКА АРКИ
1 - стійки, що підтримують опалубку; 2 — клини; 3 — кружальна опалубка; 4 — п'ята арки; 5 — шнур; 6 — шабпон-кутник ; 7 — дощата обшивка; 8 — ряди кладки