САЙТ МУЛЯР
Кладка зовнішніх стін із використанням лицьової цегли.
Способи і варінти лицьового мурування фасадів.
Для декоративного оздоблювання будівель, вимуруваних із цегли та інших кам'яних матеріалів, і захисту від атмосферних впливів застосовують лицьову і декоративну кладку із цегли, керамічних і природних каменів; облицювання природними і штучними матеріалами.
Лицьове мурування буває двох видів:
-
— мурування стіни і її лицьової поверхні з одного і того ж матеріалу;
-
— лицьова поверхня стіни - із спеціальної лицьової цегли або каменю, які мають штучний або природній колір і гладкі або фактурні поверхні, а решта кладки із рядових мурувальних матеріалів.
Поверхні кладки облицьовують природними або штучними матеріалами одним із наступних способів:
-
- закладними платами, затиснутими у кладці (виконуються одночасно з муруванням стіни);
-
- раніше вимурувані стіни облицьовують приставними плитами або плитами, які прикріплюють до стін спеціальними пристосуваннями (таке облицювання виконують після повного осідання кладки).
При облицюванні фасадів одночасноз муруванням не потрібно влаштовувати додаткове риштування і установлювати крпілення для облицювання. Облицьовувати раніше вимуровані стіни можливо тільки в літній час.
Варіанти декоративного мурування. Найбільш розповсюджений варіант мурування це: готичний (польський), який складається з чередуючих рядів, в яких тичкові і ложкові цеглини розміщені по черзі (рис. 1, а) і хрестове складне (рис. 1, б), яке виконується у вигляді чередуючих рядів, в яких по черзі укладені тичковий і дві ложкових цеглини.
Рис. 1. Різновид декоративного мурування: а - готична (польська), б - хрестова складна, 1, 2 - ряди кладки
Стіни завтовшки у дві цегли з рисунком швів готичного мурування на фасаді (рис. 2) зводять у такій послідовності: перший ряд зовнішньої верети, з чередуючих тичкових і ложкових цеглин, внутрішня верста — цеглини, укладені тичком, забутка з ложків; другий ряд зовнішньої версти повторяє перший, але з перев'язуванням вертикальних швів на фасаді; внутрішню версту викладають так само, як і зовнішню, а забутку виконують тичками.
Рис 2 Перевязування стін готичного мурування 1 і 2 ряди кладки.
Стіни завтовшки у дві цеглини з рисунком швів хрестового складного мурування на фасаді (рис. 3) зводять у такій послідовності: перший ряд зовнішньої версти - чередуючи тички з двома ложками, внутрішня верста - цеглини, укладеної тичками, забутка з ложків; другий ряд зовнішньої версти повторяє перший, але так, щоб вертикальний шов між ложками розміщався на середині нижчележачого тичка; внутрішня верста повторяє зовнішню; забутка складається з тичків.
Рис 3 Перевязування стін з хрестовим малюнком 1 і 2 ряди кладки.
Лицьове мурування з керамічної або силікатної цегли з розшиванням швів найбільш розповсюджений спосіб оздоблювання фасадів. Лицьову поверхню викладають з відбірної цегли або каменю з правильними ребрами і кутами, а решту частину кладки - зі звичайних каменів або цегли. Цеглу або камені для облицювання підбирають однакового кольору і тону. Мурування виконують, як правило, з використанням багаторядної системи перев'язування швів. Облицювальний шар перев'язують з основною стіною за допомогою тичкових рядів у лицьовому шарі через кожних чотири-п'ять ложкових рядів кладки. Лицьове мурування можна використовувати як для зовнішніх (більшість) стін, так і для внутрішніх стін. Шви лицьової кладки повинні мати однакову товщину і охайно розшиті.
Облицювальне лицьове мурування. Керамічні камені і керамічна цегла (одинарна або потовщена) широко використовується для зовнішнього лицьового шару кладки -облицювальної лицьової кладки. При муруванні основного і лицьового шарів стін із однакових за розміром цеглини або каменів мурування виконують з використанням багаторядної системи перев'язування. При використанні різних розмірів цегли або каменів (в основному і лицьовому шарах) для забезпечення перев'язування необхідно враховувати через яку кількість рядів кладки основного, лицьового шарів співпадуть горизонтальні шви. На їх рівні лицьовий шар можна перев'язувати з основним тичковим рядом. Так, при муруванні зі потовщеної та звичайної цегли (одинарної) спочатку викладають зовнішню облицювальну версту з тичкового і трьох верстових рядів, а внутрішню частину стіни (на висоту ложкових рядів облицювання) мурують із одинарної цегли. Прокладні тичкові ряди з потовщеної цегли зв'язують облицювання з рештою частини стіни через кожних три ряди облицювання, що відповідає чотирьом рядам основної частини стіни. Облицювальну версту мурують за багаторядною системою перев'язування. У кутах стін у кожному тичковому ряду укладають ложком по дві тричвертки. Внутрішню частину стіни викладають за багаторядною системою перев'язування швів.
Облицювання потовщеною цеглою.
1 — тичковий ряд; 2 — ложкові ряди; 3 — трьохчетвірки цегли; 4 — четвірки цегли; 5 — прокладний ряд; 6 - кладка з одинарної (звичайної) цегли.
При муруванні основної частини зі звичайної цегли і облицювального шару з лицьових керамічних каменів перев'язування забезпечується без прокладних рядів, а тільки тичковою верстою з керамічних каменів. Після укладання зовнішнього ряду каменів (1), викладають два ряди цегли внутрішню версту і забутку (2). Облицювання з кладкою стін перев'язують (на рівні ложкових каменів) двома рядами цегли. Мурування внутрішньої частини стіни і облицювання виконують за однорядною системою перев'язування.
Облицювання лицьовим каменем.
1 -лицьовий камінь; 2- цеглини; 3 – неповномірна цегла.
При муруванні стін із керамічних каменів і облицювання лицьовою цеглою перев'язування виконують за схемою Спочатку викладають облицювальні версти, перший ряд яких складається із цілих цеглин, укладених тичком, а три наступних — з половинок цегли 2, укладених тичком. Потім мурують внутрішню частину стіни з двох рядів каменю з однорядною (ланцюговою) системою перев'язування. На рівні тичкових каменів кладку вирівнюють не лицьовою (звичайною) цеглиною 4, укладену ложком. Перев'язують облицювання через чотири ряди тичковими цеглинами, затиснутими у внутрішній частині стіни. Облицювання мурують за багаторядною системою перев'язування. У кутах тичкового ряду укладають дві тричвертки 5, у ложкових рядах - одну тричвертку.
Облицювання лицьовою цеглою.
1 — лицьова цегла (ціла) ; 2 — половинки лицьової цегли:3 — керамічний камінь; 4 — звичайна цегла.
Дуже важливо, щоб кладка стін і перегородок була якісно вимурувана. Тому що від якості мурування стін і перегородок залежить міцність і трудоємкість оздоблюваних робіт.
У процесі роботи необхідно:
• застосовувати розчин та цеглу, вказану в робочих кресленнях;
• правильно виконувати перев'язування швів;
• щоб поверхня була вертикальною;
• поверхня і кути повинні бути горизонтальними і прямолінійними;
• правильно встановлювати закладні деталі та зв'язки (оформляють актом на приховані роботи).
У ході виконання цегляної кладки муляру необхідно стежити за:
• відповідністю кладки проекту;
• місцями опирання прогонів, балок, перемичок, плит перекриття на стіни, стовпи та пілястри та їх забивки в кладці;
• за правильністю перев'язки;
• товщиною та заповненням швів;
• наявністю й правильністю установки металевих зв'язків, анкерів;
• якістю лицьової поверхні (підбором цегли, дотриманням кольору, правильністю перев'язки, малюнком, розшивкою швів);
• правильністю влаштування деформаційних швів, димових і вентиляційних каналів;
• точністю розмірів і правильним місцем розташування прорізів, ніш й інших архітектурно-конструктивних елементів.
Якість кладки муляр систематично перевіряє контрольно-вимірювальними інструментами, шаблонами та пристосуваннями. Правильність закладеного кута контролюється косинцем , а вертикальність кутів і поверхонь — виском і рівнем. Таку перевірку треба виконувати не менш двох разів на кожному ярусі кладки.
Горизонтальність рядів каменяр перевіряє рівнем і правилом Для цього він укладає правило на кладку, ставить на нього рівень у горизонтальному положенні й визначає відхилення кладки. Товщину швів у кладці вимірюють сталевою лінійкою через 5–6 рядів.
У суху, жарку та вітряну погоду цеглу перед укладанням цеглу рясно змочують водою, а керамічну цеглу занурюють у воду для того, щоб відбувалося краще зчеплення розчину й нормальне його твердіння. При перервах у роботі верхній ряд кладки повинен залишатися непокритим розчином. Продовження кладки після перерви необхідно починати з поливу водою поверхні раніше викладеної кладки.