top of page

Мурування з бетонних, природних та шлакобетонних каменів  

Стінові камені з бетону виготовляють, з ніздрюватого легкого бетону, без порожнеч (суцільні) і пустотілі (на пористих заповнювачах). Пустотілі камені бувають наскрізними й із закритими щілиноподібними порожнечами. Камені підрозділяють: основні (розміром 390Х190Х188 мм) і додаткові. Додаткові камені, що відповідають трьом чвертям і половині основного каменю, використовують для перев'язки кладки й утвору чвертей у прорізах. З бетонних каменів зводять стіни товщиною 90, 190, 240, 290, 390 мм і вище. Маса каменів, застосовуваних для кладки наземної частини будинків, 14...25 кг.

Для кладки стін із природних каменів застосовують, як правило, пилені камені з легких порід розміром 390X190X188; 490X240X188 і 390X190X288 мм, а також додаткові, рівні трьом чвертям або половині довжини основних каменів. 

Дворядна перев'язка кладки з бетонних каменів: а - кут кладки; б - перетинання стін. 

89.gif

Кладку із суцільних і пустотілих бетонних і природних каменів ведуть зі зсувом поперечних вертикальних швів у суміжних рядах на чверть або півкамня. Послідовність виконання операцій та ж, що й при кладці з керамічних каменів. Кладку із суцільних і пустотілих каменів, що мають гладкі торці, перев'язують по дворядній системі (а, б) з укладанням тичкових рядів через кожні два ложкових ряду або з перев'язкою стусанами через кожний ложковий ряд (а). 

 Кладка стін з бетонних каменів: а - ложкової зовнішньої версти; б - ложкової внутрішньої версти, в - тичкового ряду.

90.gif

Іноді для невідповідальних слабко навантажених конструкцій застосовують кладку з бетонних каменів з наскрізними порожнечами без поперечної перев'язки, при цьому в горизонтальні шви обов'язково укладають поперечні сталеві зв'язування не рідше чому через 2...3 ряду по висоті стіни. Число й перетин цих зв'язків указують впроекті. Товщина швів у кладці з бетонних і природних каменів повинна бути такий же, як і в кладці із цегли або керамічних каменів (горизонтальних не менш 10 мм і не більш 15 мм; вертикальних - межах 8...15 мм). При кладці ложкових рядів (а, б) муляр 2-го розряду коштує поперед муляра 4-го розряду. Пересуваючись у напрямку кладки, перший подає камені на стіну й установлює їх з інтервалами, рівними приблизно довжині одного каменю. Розкладку каменів починають на відстані 2...2,5 довжини каменю від місця кладки для ложкового ряду, щоб мати місце для обладнання розчинної постелі.

При кладці тичкових рядів (в) камені попередньо розкладають на стіні на відстані 80... 100 мм один від іншого. Виконуючи кладку, муляр наносить кельмою на верхню поверхню поставленого на стіні каменю дві смуги з розчину шириною по 60 мм. Потім бере камінь двома руками й, поступово повертаючи його на 90°, притискає впритул до раніше покладеного каменю, осаджуючи його на постіль із розчину, натиском обох рук, а виступаючий зі швів на лицьову поверхню кладки розчин зрізує кельмою й скидає на кладку. Для заповнення поперечних швів розчин додатково закидають у шов зверху кельмою. 

Перев'язка поздовжніх швів кладки з легкобетонных каменів із щілинними порожнечами:
а...г - кладка товщиною відповідно 190, 290, 390 і 490 мм; 1 - цілий камінь, 2 - поздовжня половинка. 

91.gif

Кладка з легкобетонных каменів із закритими щілиноподібними порожнечами (некрізними) по способу виробництва не відрізняється від кладки із суцільних каменів, тому що камені укладають порожнечами вниз. Кладку перев'язують і утворюють чверті в прорізах за допомогою неповномірних каменів і каменів, що мають чверті для прорізів. Із цією метою чергують ряди кладки із цілих каменів і поздовжніх половинок, якими забезпечують зсув поздовжніх швів кладки на половину каменю.Кладку з бетонних і інших каменів масою до 16кг виконує ланка "двійка", при більш важких каменях - "трійка", тому що для підйому й укладання каменів потрібні зусилля двох людей. Робоче місце при кладці з бетонних каменів організують в основному так само, як і при цегельній кладці

bottom of page